LMS система — що це і чим вона корисна?

Інфографіка про LMS систему та її можливості
5
11
5
0
17.07.2024

LMS-система – це програма для навчання, яка є сучасною альтернативою вчительським журналам, паперовим методичним напрацюванням та учнівським зошитам.

За останні роки багато факторів вплинули на трансформацію навчального процесу у дистанційний формат, до якого вже звикли учні та педагоги. Спочатку для проведення відеоуроків та налагодження ефективної комунікації активно застосовували веб-додатки. Але через їх недосконалу роботу вчителі стали шукати (а розробники – створювати) більш оптимальні веб-програми, які мають розширені функціональні можливості та дозволяють повністю автоматизувати електронне навчання. LMS платформа – одна з них.

Ця стаття розповість детальніше про learning management system – що це, а також які особливості має ця платформа.

LMS — що це таке?

LMS (що з англійської означає Learning Management System) – це цифрова система управління навчанням.

Мета такої програми – автоматизувати дистанційний формат освіти, заощадити час і зусилля викладачів та репетиторів, детально зафіксувати опрацювання розділів та відстежувати прогрес вивчення тем. А також допомагає зробити учбовий процес більш організованим та результативним як для дітей та молоді, так і для старших освітян.

ЛМС платформа має вигляд сайту і є єдиним місцем для розміщення у цифровій формі будь-якого освітнього матеріалу: це текстова інформація, фотоілюстрації, відеолекції, аудіоподкасти тощо.

Щоб перейти на викладання в дистанційному форматі, вчителі можуть обрати певну веб-програму та швидко розмістити матеріал, щоб учні віддалено проходили уроки без онлайн-присутності педагога. На платформі можна призначати завдання, проводити тестування, контролювати виконання робіт та загалом заощадити час на веденні курсу.

Виникнення LMS платформи

Ще на початку минулого століття вчителі навіть не здогадувались, що таке поняття, як LMS-система, повністю переформатує всю діяльність їхніх колег, які працюватимуть в еру новітніх цифрових технологій.

Старт для розвитку інтернет-проєктів розпочав у 1960-й році американський інженер-електрик Дональд Біцер, який створив прототип системи управління навчанням.

Стартові ЛМС платформи в той час створювались під конкретні завдання компаній-замовників і були примітивними версіями сучасних онлайн-порталів. Розквіт LMS-систем продовжував набирати оберти у 1990-ті роки, коли відбулося доопрацювання у конкретних галузях, і використання LMS для навчання здійснювалося не тільки в університетах, а й за межами освітньої сфери.

Ще пізніше відбулася кастомізація ЛМС-системи за напрямками та цілями використання, з'явилися розгалуження та розширені опціональні можливості згідно з потребами різних користувачів. Стосовно нашого часу, такі платформи керування навчанням вже встигли зробити учбові та корпоративні онлайн-процеси впорядкованими та автоматизованими.

Як працює LMS система

Програма, яка спрощує організацію та проведення інформативно-ознайомчих курсів чи іспитів, пропонує широкий спектр можливостей, які сприяють ефективним результатам.

Система управління навчанням ЛМС працює завдяки детально продуманим та впровадженим інструментам, що дозволяють легко здійснити дії від аутентифікації до комфортного користування програмою.

ЛМС-система працює таким чином: на платформі після реєстрації вчитель може у необмеженій кількості зробити публікацію текстових, фото- чи відеоматеріалів для навчання, які один або група учнів вивчають у дистанційному режимі. Контент, що відображаються в меню програми, можна вибирати для опрацювання. Після надсилання варіантів відповідей куратор може переглядати та оцінювати знання студентів.

Як почати працювати?

  1. Запуск. Для цього не обов'язково мати спеціальні навички розробки. Програма інтуїтивно зрозуміла, у розкладках та меню зручно розібратися навіть маленьким освітянам.
  2. Створення акаунту. Для користування потрібно створити акаунт, ввівши логін і пароль, або увійти через соціальні мережі. Після введення електронної пошти автоматично надійде тимчасовий пароль, який краще змінити для безпеки. А після завершення реєстрації забезпечується швидкий доступ до потрібних матеріалів.
  3. Налаштування та наповнення контентом. Є інструменти, щоб опублікувати ознайомчі матеріали, розподілити їх тематикою, а також відредагувати секцію чи параметри. Для різних розділів ЛМС система управління освітою пропонує картотеку готових шаблонів.
  4. Управління користувачами. Можна створити окремі особисті кабінети для адміністраторів та освітян, об’єднувати їх у групи для спільного навчання чи обміну контентом.
  5. Призначення завдань та розподіл тем. Функціонал LMS-платформи дозволяє додавати різноманітні інструкції, легко створювати та структурувати тести чи практичні роботи. Наприклад, є спеціальна графа «Завдання», де треба заповнити всі необхідні поля, включаючи назву теми, ім'я автора та відомості про майбутній онлайн-курс. Це робить процес здобуття знань легким та продуктивним.
  6. Оцінювання прогресу. Після опрацювання певних модулів програма керування навчанням дає куратору змогу додати оцінювання, формувати звіти про результати роботи учасників. За потребою викладач зможе надати учням зворотній зв’язок.
  7. Інструменти для комунікації. Веб-ресурс пропонує оптимізований обмін повідомленнями, групові чати для уточнень чи обговорень тем і завдань.
  8. Практична робота. Студенти можуть обирати потрібний онлайн-курс, проходити опитування, надсилати запит вчителю тощо. Учням доступна колонка зі списком всіх викладачів, а вчителю - перелік учасників навчання. Викладач бачить всі дії учнів та на основі цього може оцінити якість опрацювання теми.

Які завдання вирішує система управління навчанням?

Платформи LMS допомагають не тільки полегшувати викладачам процес створення, та управління онлайн-курсами, а й оптимізувати такі аспекти:

  • структурована організація процесу та зручний спосіб управління дистанційною освітою;
  • якісне онлайн-навчання учнів та студентів освітніх закладів;
  • професійний розвиток. Система LMS – це спосіб підвищити кваліфікацію не тільки для педагогів, а й для працівників з інших сфер, а також лідерам бізнес-компаній;
  • адаптація нового співробітника: ви не витрачаєте час на пояснення інформації та правил, а одразу можете надати колезі потрібну для роботи інформацію.

Функції системи LMS

Функціонал спрямований на швидке та зручне опрацювання навчального матеріалу. Допомагають досягти мети такі продумані опції:

  • програма підтримує форматований текст, відео, фото, а також HTML, SCORM;
  • доступ до веб-додатку з будь-якого гаджету;
  • активна взаємодія з користувачами методом нагадувань про проходження певного завдання, дедлайнів чи оновлення в онлайн-курсі;
  • можливість не тільки обговорювати певну тему на ЛМС-платформі, а й поширити інформацію у соцмережах;
  • створення групових чатів, відеодзвінків;
  • можливість додавати, видаляти чи редагувати помилково зарахованих користувачів;
  • надсилання учням електронних сертифікатів після проходження завдань;
  • розсилка сповіщень про виникнення помилок;
  • вбудований штучний інтелект може швидко видати варіанти питань/відповідей при створенні викладачем опитувань. Але за необхідністю вчитель може відредагувати згенерований тест чи завдання.

Переваги LMS системи

Є цілих 15 причин, щоб уявити, що таке LMS система:

  1. Простота використання
    Інтуїтивно зрозумілий інтерфейс та зручний функціонал дозволяє новачкам легко розібратися, як працює програма. Легко редагувати чи додавати новий контент.
  2. Вільний формат доступу
    Надає можливість навчатися віддалено у будь-якій точці світу. Крім того, дорослі можуть вчитися у вільний від роботи час.
  3. Зручна взаємодія між користувачами
    Швидка комунікація всередині програми та можливість налагодити зворотній зв'язок робить учбові процеси ефективними.
  4. Легка адаптація учнів
    Навчання здійснюється невимушено завдяки структурованій подачі матеріалу та цікавому сучасному формату.
  5. Цікава форма навчання
    Гейміфікація ЛМС робить сам процес вивчення тем цікавішим. Перевірка засвоєння знань та майстерності у вигляді квест-гри, вікторин стимулює працювати у програмі, що особливо важливо для дітей, яким часто не вистачає посидючості.
  6. Автоматизований «путівник»
    Є відеоінструкції, завдяки яким можна оновити свої знання, повернутися до конкретного блоку.
  7. Створення бази освітнього матеріалу
    Вся навчальна інформація зберігається на одному ресурсі, немає необхідності витрачати багато часу і зусиль для повторних організацій та проведення уроків. Це гарна «бібліотека» для власних надбань, які залишаються «під рукою».
  8. Відкритість та прозорість
    Учень та вчитель може бачити весь процес проходження завдань. У розділі «Оцінка» керівник проєкту може поставити відповідний бал.
  9. Індивідуальні навчальні плани
    Можливість адаптації онлайн-курсів під індивідуальні потреби студентів
  10. Впорядкованість процесів
    Програма полегшує організацію онлайн-уроків, керування навчальним процесом та розподіл завдань. На відміну від звичайних додатків, ЛМС працює безперебійно та надійно зберігає інформацію.
  11. Зручний функціонал
    Враховуючи багатофункціональні можливості ЛМС платформи, всі дії виконуються швидко. Тому учбовий процес займає небагато часу.
  12. Економія витрат
    У вчителів немає необхідності закуповувати книжки чи інші методичні брошури. Крім цього, якщо проходження курсів підвищення кваліфікації заплановано в іншому місті, не доведеться витрачати час та кошти на поїздку.
  13. Отримання даних та аналіз роботи
    Дії учнів фіксуються: куратори можуть відстежити етапи реєстрації, дату останнього входу в програму, послідовність опрацювання тем та завершення курсу. Таким чином легко аналізувати прогрес.
  14. Конфіденційність
    ЛМС-програма забезпечує високий рівень конфіденційності, використовуючи сучасні методи шифрування для захисту даних. А завдяки паролю доступ до особистих акаунтів обмежений для сторонніх користувачів.
  15. Практичність та універсальність навчання
    Завдяки універсальності платформи для навчання та можливості збільшувати кількість учнів, такий електронний помічник чудово підходить для:
  • державних та приватних освітніх закладів;
  • приватних репетиторів;
  • педагогів або працівників з інших сфер діяльності, які хочуть підвищити кваліфікацію чи пройти переатестацію;
  • керівникам компаній та бізнес-тренерам для підвищення скілів в управлінському досвіді.

Які ще є особливості системи управління навчанням LMS?

Крім перерахованих переваг, ЛМС-додатки мають безліч особливостей, які роблять їх незамінними для освітньої діяльності. Гнучкість налаштування потрібних опцій забезпечує комплексний підхід до якісної організації онлайн-навчання. Розглянемо докладніше, які ще існують можливості:

  • вибір найзручнішої версії додатку згідно конкретних цілей і потреб;
  • немає «рамок» для транслювання інформації – різні заклади можуть створювати курси, не дотримуючись шаблонів, та презентувати цікаві інтерактиви;
  • гнучка взаємодія, щоб легко підлаштуватися під потреби та вимоги обох сторін (вчитель-учень);
  • можливість слідувати сучасним тенденціям та вчасно додавати нові методичні напрацювання;
  • можливість вибору за бюджетом (бувають безкоштовні чи платні LMS-системи дистанційної освіти);
  • зазвичай веб-програма має мобільну версію, що спрощує її використання;
  • наявність техпідтримки, навіть якщо вам важко встановити чи підключити веб-платформу;
  • програма збирає відгуки від ваших учнів – наявність кількості зірочок означає рівень компетентності викладачів;
  • можна надати посилання ще не зареєстрованій людині, щоб легко та швидко приєднатися до такої онлайн-школи.

Недоліки LMS платформи

На фоні усіх «плюсів» веб-додаток має незначну частку недоліків:

  • Наприклад, що характерно для цифрового формату отримання освіти – відсутня самодисципліна, а тому кожна дитина має самостійно організовувати свій час та знаходити мотивацію.
  • Зменшується індивідуальна можливість педагогічного працівника застосовувати свою майстерність в розмовному форматі.
  • Відсутній у реальному часі зв'язок з вчителем, але цей аспект є стимулом для «прокачки» критичного мислення та самостійного вирішення питань.

Як обрати систему LMS для управління освітою

Перш ніж вибрати застосунок, визначтеся, які аспекти має включати оптимальна система LMS:

Пріоритети власні або вашого колектива

Подумайте, на яку аудиторію буде розраховане дистанційне навчання. Перед тим, як підібрати LMS, враховуйте вік та приблизну кількість учнів, ступінь їхньої підготовки, цілі та формат навчання – змішане чи тільки онлайн.

Бюджет

Якщо думаєте про інтерактивний та функціонально оздоблений проєкт, і для його запуску готові вкласти фінанси, обирайте платні версії ЛМС платформ. А якщо яскравий інтерфейс та додаткові опції не є пріоритетними, можна почати з такого варіанту як безкоштовна LMS система.

Тип платформи

Згідно цілей вашого проєкту, бувають такі види ЛМС:

  • академічна – для управління освітнього чи корпоративного напрямку,
  • комерційна, якщо ви хочете розмістити саме платні інтернет-курси,
  • змішана – універсальний тип, який підходить і для загальноосвітнього напрямку, і для бізнес-цілей.

Тож, якщо ви не визначилися з напрямком та ключовими аспектами педагогічної онлайн-діяльності, зверніть увагу на останній тип різновиду.

Швидкість роботи

Оперативність загрузки залежить від того, які бувають види системи ЛМС. В залежності від місця розміщення, веб-ресурси можуть бути:

  • серверні, які мають власне розташування;
  • хмарні LMS. Цей приклад найпоширеніший: легко запускається одразу після реєстрації та дозволяє швидко обмінюватися файлами.

Техпідтримка

Можливість технічної підтримки полегшить ваше користування платформою. Зазвичай компанії, які створюють такі застосунки, пропонують технічне обслуговування.

Наявність потрібних функцій

Плануєте багато доповнювати/редагувати матеріал? Тоді зі способів створення власного онлайн-курсу варто обрати веб-ресурс з вбудованим редактором, щоб потім заощадити час і зусилля.

Якщо для вас важливо, щоб веб-програма ЛМС підтримувала певну мову, уточніть цю деталь у розробників. У випадку, якщо серед переліку немає потрібного вам пункту, узгодьте з командою розробки, чи можливо додати ту мову, яка необхідна для ведення інтернет-проєкту.

Завчасно подумайте про підтримку програми різними гаджетами. Тому дізнайтеся у розробників, чи адаптована ЛМС-система під мобільну версію.

Тенденції LMS системи у 2024 році та що очікувати у 2025 році

Зараз метод збору, подачі та зберігання інформації значно автоматизувався та трансформувався у зручний і надійний онлайн-формат. Враховуючи активний розвиток цифрових технологій, вчителів радує факт, що їм більше не доводиться здійснювати багато «паперової» роботи, а дітей – що навчання може бути адаптоване під сучасні тенденції. Адже пошук інформації з використанням смартфона чи планшета став невід'ємною частиною життя.

На відміну від звичайних платформ, таке програмне забезпечення – це важливий інструмент дистанційного навчання у 2024 році для багатьох шкіл, ліцеїв, вищих учбових закладів тощо. Наразі створюються для навчання кращі LMS системи з удосконаленим функціоналом, як наприклад, GudHub-платформа.

Безумовно, впровадження ЛМС продовжить набирати «обертів» і у 2025 році, оскільки ця програма зручна та дозволяє досягати цілей. А ще learning management system – це спосіб підвищити рейтинг школи чи репетитора. Крім цього, молодь позитивно оцінює, якщо вчителі знають тренди електронного світу.

Висновок

Отже, якщо ви цікавились, що таке LMS платформа та які завдання вирішує ця система управління навчанням, тепер ви знаєте про LMS, що це ефективний спосіб досягти максимально ефективних показників.

Ми розглянули основні аспекти від виникнення цього онлайн-помічника, функціональних можливостей та переваг, які дійсно допомагають удосконалити управління освітою.

Тож, якщо ви працюєте в сфері освіти і шукаєте спосіб зручно навчати учнів у онлайн-форматі, варто на практиці переконатись, що таке LMS система та оцінити її переваги використання.

Професійний автор

Марина Шаран, як журналіст, копірайтер та професійний автор блогу веб-компанії "GudHub", у своїх експертних статтях висвітлює найбільш актуальні теми і питання.
Поділіться своїми думками в коментарях нижче!