E-learning значно популяризувався у 2020 році, причиною чому став Covid-19. Епідемія та вимушений карантин змусили людей дистaнціюватись, унеможлививши традиційну методику аудиторного викладання. Рішенням стало електронне навчання - процес отримання знань із застосуванням цифрових технологій.
Перехід на онлайн освіту є не тільки вимушеним заходом, а й успішною методикою для покращення освітньої системи. У цій статті ми розповімо вам детальніше про систему e-learning та принципи її успішності, а також виділимо основні переваги й недоліки. Ми допоможемо вам впровадити методику електронного навчання у вашу освітню стратегію.
Що таке e-learning?
E-learning - це метод навчання, який передбачає використання мультимедіа, спеціальних онлайн-платформ та програмних забезпечень. Раніше викладачі були змушені знаходити способи залучення учнів до предмету у книгах, через власний досвід або за допомогою порад інших педагогів. Наразі для цього використовують інструменти електронного навчання, такі як: тестування, презентації, опитування, вікторини, онлайн-лекції тощо.
Цей формат є гнучким та універсальним, оскільки дозволяє підлаштовувати його під себе. Онлайн навчання застосовують як у формальному навчанні (освіта, що здобувається відповідно до визначених законодавством кваліфікаційних рівнів), так і в неформальному (освіта, що не передбачає присудження цих рівнів).
У чому різниця між дистанційним та e-learning навчанням?
Оскільки ці два поняття означають отримання знань завдяки інформаційним технологіям, часто їх сприймають як тотожні, хоча насправді це не так. Тож у чому тоді полягає різниця між ними?
Дистанційне навчання - це форма освіти, коли учень отримує знання в режимі онлайн, на відстані від педагога. В той час як онлайн освіта може здобуватись як в аудиторії так і дистанційно. Освітній процес може відбуватись як дистанційно, так і очно, коли педагог використовує методи електронного навчання для проведення тестувань, показу презентацій та відео.
Тож, зробимо висновок, що дистанційна освіта - це форма, а e-learning - методика.
Які існують типи електронного навчання?
Асинхронне. Воно передбачає самостійний перегляд та вивчення матеріалу. Плюсом цього виду отримання знань є гнучкість: учень сам обирає зручний час для навчання. Це підходить тим, кому не зручно навчатись за визначеним закладом освіти планом занять, і тому вони потребують індивідуального графіка.
Синхронне. Вид навчання, що є схожим до традиційної аудиторної форми. Освітній процес відбувається завдяки вашій взаємодії з учнем у реальному часі – на лекціях, уроках, курсах тощо. Воно дозволяє налагодити взаємовідносини з учнями завдяки живому спілкуванню та залучити їх до навчального процесу.
Змішане. Поєднує у собі обидва вище згадані типи, взявши від них найкраще. Цей вид навчання пропонує учням навчальний досвід, у якому є елементи як самостійного опрацювання доступних матеріалів, так і аудиторної роботи з педагогом.
Переваги та недоліки e-learning
E-learning навчання є новою методикою, яка активно впроваджується у наше життя. Вона має велику кількість переваг для будь-якої форми навчання, проте також зіштовхується з деякими проблемами. Пропонуємо вам ознайомитись детальніше з усіма особливостями е лернінгу, щоб визначити ймовірні ризики та можливості.
Переваги
Адаптивність навчального процесу. Ви можете розробити графік навчання який буде вам комфортним, обираючи час та місце роботи відповідно до своїх потреб. Також ви маєте можливість індивідуально підібрати навчальні матеріали, що будуть підходити під рівень знань кожного учня.
Покращення технічної обізнаності. Завдяки щоденній взаємодії з цифровими інструментами, учасники навчального процесу мають можливість підвищити свої практичні вміння у використанні сучасних технологій.
Економія часу та фінансів. Можливість навчатись вдома дає змогу учням зекономити свій час та кошти на проїзд до навчального закладу і назад. Водночас, педагоги можуть не турбуватись про пошук приміщення для проведення занять, що значно спрощує робочий процес.
Підвищення залученості учнів. Завдяки використанню інтерактивних елементів можна підвищити рівень залученості учнів до навчального процесу. Такі елементи привертають увагу, оскільки дозволяють студентам проявляти активність під час перегляду презентації чи відео. Платформи Kahoot, Quizlet та PhET допоможуть вам створювати елементи взаємодії для навчальних матеріалів.
Гнучкість навчального процесу. Учасники освітнього процесу мають можливість обирати формат навчання, який їм найбільш зручний. Наприклад, у разі виникнення труднощів з проведенням заняття в аудиторії ви можете провести його онлайн, або ж надати готові цифрові матеріали для самостійного опрацювання.
Також педагог може посприяти учневі, який не має можливості фізично перебувати в аудиторії, створивши онлайн-зустріч, до якої він приєднається. Такі платформи як Google Meet, ZOOM, Skype та Microsoft Teams набули широкої популярності в часи пандемії, і можуть стати вам у нагоді. За потреби ви можете зробити запис заняття і надіслати студенту для самостійного опрацювання.
Швидка перевірка знань. Завдяки спеціалізованим платформам можна створити опитування для учнів, або ж скористатись вже готовими тестуваннями. Це допоможе вам заощадити час на ручну перевірку робіт – ви матимете оцінку знань здобувачів освіти одразу після завершення тестування.
Варто враховувати, що деякі переваги е лернінгу доступні тільки за умов професійного підходу від викладача до створення освітньої стратегії.
Недоліки
Нестача технічного обладнання. Ви та ваші учні повинні мати доступ до електропостачання, стабільного інтернет-з’єднання та необхідних гаджетів, завдяки яким відбуватиметься електронне навчання. Якщо одна з цих складових буде відсутня - освіта не матиме необхідної якості.
Фонд «Демократичні ініціативи» у 2021 році провів опитування серед батьків щодо наявності у їхніх дітей достатньої кількості технічних пристроїв, та отримав такі результати: 53% батьків з сіл та 20% з великих міст вказали на наявність цієї проблеми. Також, 60% та 29% відповідно, скаржились на погану якість інтернет-зв’язку.
Складна адаптація. Педагогам, які все своє професійне життя використовували традиційні методи освіти, важко перейти на новий формат. Оскільки необхідно мати певний рівень технічних навичок, опанування яких потребує часу.
Нестача соціальних контактів. У разі частого проведення онлайн занять, учням може не вистачати живого спілкування з педагогом та однолітками. Через це знижується мотивація до навчання, та загальна успішність учня.
Недостатня прозорість системи оцінювання. Деякі учні застосовують хитрощі в електронному навчанні. Під час виконання тестувань, вони можуть підглядати відповіді на питання в інтернеті. Через це справедливість оцінювання знань ставиться під сумнів.
Велика кількість відволікаючих факторів. Зазвичай, вдома немає налагодженої атмосфери для навчання, тому учневі або батькам потрібно потурбуватись, щоб нічого не відволікало. Варто обладнати робоче місце, в якому оточення не впливатиме на ваш навчальний процес.
Фактори якісного електронного навчання
Щоб ваш досвід використання електронного навчання став успішним, ми пропонуємо вам ознайомитись з його ключовими чинниками:
- Інтерактивність - використовуйте різноманітні інтерактивні елементи, щоб учні могли з ними взаємодіяти. Це підвищить інтерес та мотивацію до навчання.
- Доступність - кожен здобувач освіти повинен мати вільний доступ до навчальних матеріалів. Після кожного заняття надсилайте учням презентації, аудіо та ілюстрації, з якими працювали. Це допоможе їм закріпити свої знання або доопрацювати незрозумілу тему. Також це буде корисним для тих, хто був відсутнім на занятті та не хоче відставати від інших.
- Якість навчального матеріалу - інформація та вигляд у якому ви її надаєте має бути чітко структурованою та якісною, щоб приносити максимальну користь для учнів. До прикладу, якщо це відео, то воно має залучати до взаємодії та мати хорошу роздільну здатність.
- Сегментація - створюйте освітній контент з індивідуальним підходом до кожного студента. Це допоможе їм краще сприймати матеріал, бо він відповідатиме рівню їх знань.
- Налаштована система спілкування - ведіть комунікацію з аудиторією, щоб мати фідбек про якість вашого викладання. Для цього створіть спільний чат у зручному всім месенджері, де кожен зможе висловити свою думку.
- Націлений на отримання результату - створіть власну стратегію викладання, яка матиме індивідуальний підхід та поетапне вивчення окремих тематик. Це допоможе студенту краще засвоїти матеріал і закріпити ці знання завдяки проходженню тестових завдань після уроку.
З чого розпочати впровадження e-learning?
Якщо ви вирішили обрати для себе метод електронного навчання, рекомендуємо дотримуватись наступних етапів при її впровадженні.
Початковим етапом у створенні електронної навчальної програми є постановка цілей та завдань. Вам необхідно проаналізувати навчальні матеріали, та побудувати правильну стратегію їх викладу. На цьому етапі також необхідно проаналізувати свою аудиторію - тобто учнів, з якими ви працюватимете, та сегментувати їх за рівнем знань.
Після проведеного аналізу розпочніть створення мультимедійного матеріалу, який буде підходити вашим запитам. Це можуть бути презентації, лекції, ілюстрації, тестові завдання на спеціалізованих платформах. До прикладу, вчителю початкових класів краще буде використати ігрову форму навчання, на кшталт платформ AutoDraw та WordWall.
Далі можете обрати програмне забезпечення, яке покращить якість онлайн навчання завдяки автоматизації значної кількості вашої роботи. Таким інструментом може стати CRM для навчальних центрів від GudHub. Це система, яка допоможе полегшити процес взаємодії з учнями, делегувати управління навчальним процесом, вести цифровий журнал, створювати розклади занять та багато іншого. До того ж, перші 14 днів використання є безкоштовними.
Підготуйте необхідне технічне обладнання для e-learning. Для офлайн навчання вам знадобиться:
- Проєкційна дошка - вона потрібна для демонстрації візуальних елементів, які мають бачити всі учні у класі;
- Програмне забезпечення - для оптимізації навчального процесу. Платформа з базою даних допоможе вам позбутись від рутинного заповнення паперових журналів;
- Платформи - це можуть бути сервіси для створення опитувань або інші допоміжні інструменти.
Технічне обладнання для онлайн навчання:
- Комп’ютер/ноутбук - основний інструмент, з якого здійснюватиметься навчальний процес;
- Вебкамера та мікрофон - для налагодження взаємодії з учнем необхідно мати камеру та мікрофон, щоб чути та бачити один одного;
- Програмне забезпечення - допоможе керувати навчальним процесом завдяки створенню навчального курсу та розміщенню на ньому навчальних матеріалів;
- Платформи - вам необхідно визначити зручний сервіс для організації онлайн-зустрічей. Також, використовуйте допоміжні платформи для показу відео, проведення опитувань тощо.
Взаємозв’язок e-learning та LMS
Методика електронного навчання використовує допоміжні платформи у своєму впровадженні, однієї з яких є система LMS, що в перекладі з абревіатури означає - Learning Management System (система управління навчанням).
LMS відкриває багато можливостей для e-learning, та є незамінним інструментом для покращення його стратегії. Вона дозволяє адмініструвати освітній процес завдяки:
- Веденню журналів;
- Створенню онлайн-зустрічей;
- Розміщенню навчальних курсів та домашніх завдань;
- Створенню опитувань та оцінки їх результатів.
Висновки
E-learning - перспективна методика навчання, що стрімко набирає обертів. Вона дозволяє вам покращити навчальний процес завдяки використанню різноманітних цифрових елементів, таких як відеолекції, аудіо, презентації, вікторини тощо.
Методика електронного навчання має ряд переваг, які можуть допомогти покращити вашу освітню програму, якщо ви професійно підійдете до її впровадження.
Щоб ваша стратегія електронного навчання була успішною, вона повинна мати наступні характеристики: інтерактивність, доступність, якість навчального матеріалу, сегментацію, налаштовану систему спілкування та націленість на отримання результату. Рекомендуємо використовувати допоміжні спеціалізовані платформи, такі як GudHub CRM, щоб автоматизувати значну частину своєї роботи, та оптимізувати процес навчання.